Work&Travel: Cestovať cez Smaller Earth je luxus. Keby bola možnosť, rada by som pre nich aj pracovala

Študenti a absolventiLucia Džurná
Work&Travel: Cestovať cez Smaller Earth je luxus. Keby bola možnosť, rada by som pre nich aj pracovala

Viktória Tarnotová sa programu Resort Leaders počas štúdia zúčastnila až päťkrát. Dve jej posledné cesty pre pandémiu COVID-19 boli bohužiaľ zrušené. S agentúrou je však stále v kontakte. Ako čerstvá absolventka plánuje využiť ich ďalšie služby v podobe ročnej stáže na Floride.

Cez agentúru Smaller Earth ste cestovali až päťkrát. Čím vás oslovila?

Bolo to prvá agentúra, o ktorej som sa dopočula. Zúčastnila som sa ich prednášky priamo na našej univerzite v rámci klubu maďarských študentov. V tom čase som bola čerstvá vysokoškoláčka.

Ľudia, ktorí prezentovali, ale aj ich služby mi boli veľmi sympatické. Hneď ma zaujali a podala som si prihlášku. Nad inou agentúrou som ani neuvažovala.

A prečo práve program Resort Leaders?

Pôvodne som zvažovala dve možnosti. Chcela som ísť pracovať do hotela, kde by som si zlepšila angličtinu. Ako druhé som premýšľala nad pozíciou vychovávateľky v kempe. Dovtedy som však nikdy nebola v Amerike.

Nakoniec som dala na odporúčania pracovníkov agentúry. Navrhli mi, aby som si najprv vyskúšala prácu v hoteli. Neskôr, keď sa adaptujem na nové prostredie, môžem skúsiť aj druhú  možnosť. To sa však nikdy nestalo. Stále som sa vracala do Mount Washington Resort. Páčilo sa mi prostredie a mala som tam kamarátov.

Zdroj: Viktória Tarnotová - Viktória Tarnotová s priateľmi

Zdroj: Viktória Tarnotová - Viktória Tarnotová s priateľmi

Odísť za prácou do zahraničia sa dá aj na "vlastnú päsť". Čo všetko za vás agentúra zabezpečila?

Úplne všetko. Cestovať cez Smaller Earth je luxus. Na začiatku nás oboznámili ako bude program prebiehať. Zabezpečili pohovory s jednotlivými rezortmi. Poslali nám podrobné informácie, kde a kedy sa máme dostaviť.

Ďalší postup sa odvíjal od toho či sme do programu boli prijatí alebo nie. Ak áno, vybavili nám víza, zdravotné poistenie a letenky. My sme len mali prísť do Bratislavy, odovzdať pas a iné potrebné papiere a dokumenty.

V podstate sme len čakali na ďalšie kroky a všetko potrebné vybavila agentúra. Stačilo prísť len na pohovory a neskôr na letisko.

Každý záujemca musí prejsť výberovým procesom. Ako prebieha?

Ako prvé som absolvovala jednoduchý osobný pohovor. Jeho úlohou je zistiť či ovládam jazyk. Keď som uspela, stretla som sa s vedúcimi rezortu. Posledným kolom bolo vízové stretnutie.

Tieto tri pohovory musí absolvovať každý. Požiadavky nie sú ani veľmi náročné. Základom je dorozumieť sa. Zvládne to aj človek s nižšou úrovňou angličtiny. Programy sú nastavené tak, že účastník nemusí byť v priamom kontakte s hosťami. Pri práci v kuchyni alebo ako housekeeper nemusí vedieť perfektne komunikovať.

Pracovali ste ako pomocná sila na rôznych oddeleniach hotela – v kuchyni a neskôr ako čašníčka. Dostali ste ponuku aj na inú pracovnú pozíciu?

V ponuke sú rôzne pozície. Prvý aj druhý rok som pracovala v kuchyni ako busser a food runner, čiže pomocná čašníčka. Tretie leto som už naplno obsluhovala zákazníkov.

Hľadajú ľudí aj na recepciu, kuchárov a pomocných kuchárov, na oddelenia loundry, housekeeping alebo dishwashing. Možnosti bolo naozaj veľa. V rezorte, v ktorom som pracovala nebola možnosť pôsobiť hneď na vyššej pozícii. V rámci iných programov to však možne je. Na to sa už vyžaduje aktívna komunikácia s ľuďmi. Tým pádom sa kladie väčší dôraz na úroveň jazyka.

Práca v službách zvykne byť časovo náročná. Ako vyzeral váš týždenný režim?

Keď sme do rezortu prišli, nemali pre nás veľa práce. Pracovný čas bol približne 30 hodín týždenne. To bola v podstate norma, ktorú sme mali odpracovať.

Počas leta sa pracovná doba vyšplhala na 60-70 hodín. Prišli sme prakticky bez peňazí a každý si chcel najprv zarobiť, až potom cestovať. Mohli sme pracovať aj nadčas. Ja osobne som si brala voľno zvyčajne raz do týždňa.

Nebolo striktné dané, že nemôžeme opustiť rezort. Počas voľného dňa sme mohli chodiť, kde sme chceli. Najčastejšie do miest v okolí.

Zdroj: Viktória Tarnotová - okolie rezortu

Zdroj: Viktória Tarnotová - okolie rezortu

Mnohých na Work&Travel najviac zaujíma cestovanie. Aké krajiny ste navštívili?

Prvé tri roky som cestovala len v rámci USA. Neskôr som navštívila Mexiko, Kubu a Kanadu. Naposledy som s kamarátkou vycestovali na Hawaii. Ale stále sme najviac navštevovali mestá v Amerike.

Zdroj: Viktória Tarnotová - Viktória Tarnotová na Havaji

Zdroj: Viktória Tarnotová - Viktória Tarnotová na Havaji

Určite ste si vyskúšali prácu počas leta aj na Slovensku. Líšia sa v niečom študentské brigády u nás a v Amerike?

Nedá sa to veľmi porovnávať. Prvá vec je asi tá, že sme v rezorte pracovali full-time. Popri škole na Slovensku som vypomáhala cca 25 hodín týždenne. Pričom v Amerike to bol dvojnásobok až trojnásobok.

Ďalší rozdiel bol v mentalite ľudí. U nás som pracovala v McDonald's. Nebola to práca čašníčky ako v rezorte, ale tiež som bola v kontakte so zákazníkmi. Američania boli celkovo milší. Stretla som sa s názorom, že je to povrchné. Možno áno, ale vytvára to lepšie pracovné prostredie. Aj keď zamestnanec alebo zákazník nemal dobrú náladu, stále sa každý usmieval. Je to určite lepšie ako sa mračiť a byť nepríjemný. Samozrejme, že sa vyskytli aj rôzne nedorozumenia alebo sťažnosti. Ale každý problém sme vedeli pokojne vyriešiť.

Aké skúsenosti ste získali vďaka účasti v programe?

Najväčším úspechom pre mňa bolo, keď manažér rezortu súhlasil, že môžem pracovať ako čašníčka. Ten totiž nechcel, aby túto prácu vykonávali ľudia, ktorí tam sú len na tri mesiace. Čo je na druhej strane pochopiteľné. Je do špičkového hotela. Služby pre zákazníkov musia byť na úrovni.

Zdroj: Viktória Tarnotová - OMNI Mount Washington Resort, Bretton Woods, NH

Zdroj: Viktória Tarnotová - OMNI Mount Washington Resort, Bretton Woods, NH

A ako sa zmenili vaše komunikačné schopnosti v cudzom jazyku?

Vnímam, že moja úroveň angličtiny je na inej úrovni ako na začiatku. Po ukončení štúdia na vysokej škole som nemala problém sa hneď zamestnať a to na dosť dobrej pracovnej pozícii.

Kvôli pandémii Covid-19 sa vaše posledné dve cesty do Ameriky zrušili. Sú v rámci programu obmedzenia, koľkokrát sa ho môžete zúčastniť alebo do akého veku?

O vekových obmedzeniach nič neviem. Pri programe Resort Leaders je podmienka, že záujemca musí byť aktívnym študentom vysokej školy. Potrebujete o tom predložiť potvrdenie. Preto záujemca nemôže byť ani v medzi ročníku.

Podľa týchto pravidiel som mohla vycestovať až sedemkrát. Do programu som sa zapojila v prvom aj druhom ročníku, ale potom som menila školu. Začínala som v podstate odznova. V takom prípade sa to ako ukončenie štúdia neráta.

Samozrejme, agentúra prijíma i ľudí, ktorí neštudujú. Majú možnosť ísť pracovať napríklad do kempu. Novinkou je Karibik. Vyhradené sú aj iné ostrovy. Špeciálne pre študentov, ďalšie pre neštudentov.

Vedúci agentúry sú s účastníkmi v dlhodobom kontakte. Plánujete sa do programu opätovne zapojiť?

Vysokoškolskí absolventi odborov hotelierstvo alebo cestovný ruch majú možnosť ročnej stáže. Podmienkou je, že záujemca musí vycestovať do dvanástich mesiacov od ukončenia štúdia.

Ja som školu skončila v máji minulého roku. Nedávno som s vedúcimi agentúry riešila problémy so vstupom do Ameriky. Momentálne to však vyzerá tak, že budem mať to šťastie pracovať v rezorte priamo na pláži. Ponúkli mi prácu na Floride. Časovo by som to mala stíhať. Už som aj absolvovala prijímací pohovor.

Neuvažovali ste nad zmenou Work&Travel agentúry?

S agentúrou mám mega dobré skúsenosti. Aj keď boli nejaké problémy, okamžite sa vyriešili. Preto som sa aj rozhodla pre stáž v rámci Smaller Earth.

Bola som "večná študentka". Počas vysokoškolského štúdia som presne nevedela, čo chcem robiť. Už vtedy som sa pohrávala s jednou myšlienkou. Keby niekoho hľadali do agentúry, veľmi rada by som pre nich pracovala. Som komunikatívna a mám s nimi bohaté skúsenosti. Pre mňa by to v podstate nebola práca ako taká. Momentálne však taká možnosť nie je. Snáď do budúcna.

Ak sa vám rozhovor páčil, odporúčame prečítať "Vďaka Work&Travel navštívila Ameriku už štyrikrát. Svoje skúsenosti dnes využíva v pracovnom živote."

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!