Získajte kvalifikáciu na zelené kompetencie. Vo firmách na nich záleží čoraz viac

HR & PersonalistikaJán Krajč
Získajte kvalifikáciu na zelené kompetencie. Vo firmách na nich záleží čoraz viac

Efekty klimatických zmien si už uvedomujú všetci. Lenže Európska únia podnikla rázne kroky k tomu, aby za jej spomalenie zodpovedali výrobné podniky. Firmy tak v najbližších rokoch začnú otvárať pozície, ktoré doposiaľ neexistovali. 

Stať sa manažérom udržateľnosti v korporáte zaoberajúcom sa výrobou mikročipov a optických káblov, alebo sa zaslúžiť o to, že slovenské mliekarenstvo získa zelené dotácie, sú zrejme méty, aké si máloktorý študent určí pri výbere štúdia na vysokej škole. Lenže presne to sú príležitosti, ktoré nielen čakajú na prvých profíkov, ale v súčasnosti prichádza ich správna chvíľa. Prečo? Pretože už od budúceho roka sa rozšíria povinnosti na vykazovanie takzvaných nefinančných ESG reportov, v ktorých firmy presne uvedú, ako sa zaslúžili o zlepšenie životného prostredia a čím sa im darí byť udržateľnými. Keďže s celou touto problematikou súvisí veľa nových poznatkov, smerníc a nástrojov, tak nastáva zaujímavý a dobre využiteľný zvrat na pracovnom trhu. Ako sa ho chopiť?

Insight sa cení už pri nábore

V prípade obsadzovania pozícii ako vedúci udržateľnosti či bezpečnostný technik alebo controller sa takmer neustále vyžaduje nové preškolenie, respektíve uspkilling. A aj ľudia s bohatými skúsenosťami a desaťročnou praxou, končia viac či menej na tej istej úrovni ako absolventi. Jednoducho sa musia do všetkého dostávať, absolvovať semináre, kurzy a štýlom pokus, omyl prichádzať na to, ako dosiahnuť ozajstnú podnikovú udržateľnosť a spoločenskú zodpovednosť.

[offer]
[title]Samostatný účtovník[/title]
[link]https://praxuj.sk/ponuka/administrativny-pracovnik-vo-financnom-sektore-5709[/link]
[info]Well and Perfect / nástup od 27.10. 2023 / Galanta[/info]
[/offer]

Insight a chápanie problematiky sú preto prvými predpokladmi na to, aby si aj čerstvý absolventi mohli trúfať na obsadenie pozície, ktorá bude prakticky nenahraditeľná, keďže vykazovanie bude musieť prebiehať pod drobnohľadom na základe celoročnej, neustálej a skutočne podrobnej analýzy aktivít podniku a jeho vzťahov s investormi či obchodnými partnermi. O takomto type analýzy sa zvykne hovoriť ako o GAP analýze a na provnávanie terajšieho a ideálneho stavu sa využíva sa často aj v marketingu. Jej povaha je podobná aj v prípade firemnej udržateľnosti, akurát s tým rozdielom, že štandardy sú tu predpísané smernicou Európskej únie. A ovládať ich je vecou zelených kompetencií. 

Kto dostane do podnikov udržateľnosť?


Dostať, či prinajmenšom zaslúžiť sa o dosiahnutie takýchto štandardov vo firme, však nemôže len jeden človek. Musí prebiehať naprieč celou organizáciou. Správne; znamená to, že táto funkcia je automaticky manažérska. Mieriť po promóciách rovno na pozíciu manažéra možno nemusí vždy fungovať ako dobrý plán A, v prípade manažmentu podnikovej udržateľnosti to však môže byť realita ako delo. 

[offer]
[title]ServiceNow ITSM Specialist[/title]
[link]https://praxuj.sk/ponuka/servicenow-itsm-specialist-5729[/link]
[info]Grafton/ nástup ASAP / Bratislava[/info]
[/offer]

Vykazovanie ESG reportov je totižto len začiatkom, takou byrokratickou nevyhnutnosťou, započínajúcou lepšiu budúcnosť pre ekonomiku, životné prostredie a napokon aj planétu. Európska únia týmto krokom jednoznačne vyhlásila bojkot akémukoľvek pofidernému greenwashingu a akosi prirodzene z toho vyplynulo, že tie najlepšie podniky si budú musieť poradiť s novými predpismi. Teda, relatívne novými, pretože určitú časť smerníc a noriem už mnohé z nich dodržiavajú. Hoci nie vždy to tak vyzerá. 

[articles]
[article]
[title]Zmysel zbierania životopisov pri nábore zamestnancov sa vytráca[/title]
[link]https://praxuj.sk/magazin/zmysel-zbierania-zivotopisov-pri-nabore-zamestnancov-sa-vytraca[/link]
[/article][article]
[title]Prvá prax: Ako to nepokaziť hneď vo dverách?[/title]
[link]https://praxuj.sk/magazin/prva-prax-ako-to-nepokazit-hned-vo-dverach[/link]
[/article]
[/articles]

Workshop alebo rekvalifikácia? 

Už počas stáže si môže človek všimnúť, že podniky nebežia tak, ako by sme si predstavovali. Pravdou je, že ESG je pre mnohých zamestnávateľov stále novinkou. Povinnosť vykazovať nefinančný ESG report je však výzvou aj v prípade, že práve končíte ekonomický smer a túto problematiku ste na škole len povrchovo načrtli. Našťastie, existuje rad seminárov a workshopov, ktoré pripravujú nováčikov aj skúsenejších finančných manažérov a účtovníkov na to, ako k ESG pristúpiť nielen zodpovedne, ale aj profesionálne. 

[offer]
[title]Marketingový Guru[/title]
[link]https://praxuj.sk/ponuka/marketingovy-guru-spolocnosti-5735[/link]
[info]PANACEA / nástup od 29.10. 2023 / Žilina[/info]
[/offer]

Pretože téma ESG je omnoho komplikovanejšia, mať o pár vedomostí navyše a vyrovnať sa nimi trebárs profíkom s dlhoročnou praxou, vás môže pri výberovom konaní posunúť pekne dopredu a nezáleží na tom, či ste absolvovali doposiaľ len prax a nejakú tú stáž. Rozhodujúce sú skúsenosti, názor a nápady na to, ako ESG využiť v prospech posunu firmy. Ak s takýmto mindsetom oslovíte personalistov a v životopise navyše spomeniete nadobudnuté zelené kompetencie, váš LinkedIn bude určite už čoskoro bohatší o kolónku s novým zamestnaním. 

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!