Prvá prax: Ako to nepokaziť hneď vo dverách?

HR & PersonalistikaJozef Gašparík
Prvá prax: Ako to nepokaziť hneď vo dverách?

Prvý dojem je dôležitý na akomkoľvek pohovore. A keďže pri hľadaní praxe je to takmer rovnaké ako pri hľadaní práce, ani tu by si na pohovor nemal prísť v teplákovke. Teda ak práve nejdeš na prax do firmy, kde vyrábajú alebo predávajú práve teplákovky. Prax sa môže premeniť na tvoju budúcu robotu, preto si daj záležať na tom, ako sa budeš prezentovať aj navonok.

Stav na eleganciu, no nemusíš to preháňať

Pri každom pohovore sa vyplatí staviť na elegantejšie oblečenie. To ale neznamená, že by si mal za každých okolností prísť v obleku alebo kostýmčeku s lodičkami. Dôležité je zoznámiť sa aj s tvojím budúcim zamestnávateľom a oblečenie tomu prispôsobiť. Samozrejme, ak sa chystáš do banky či podobnej inštitúcie, oblek je na mieste. Ak však ideš do agentúry s mladým kolektívom, kde je väčšina ľudí v tvojej vekovej skupine, môžeš sa trochu uvoľniť. Aj tak by si ale mal nechať v skrini roztrhané rifle a mikinu a radšej zvoliť napríklad nohavice cigaretového strihu a košeľu so sakom.

Tenisky nie sú tabu, ale dbaj na to, aby boli čisté

Oblečenie zväčša už nebýva tak ťažké nájsť, no problém nastáva pri obuvi. Ak máš v botníku prevahu tenisiek, nezúfaj. Aj tenisky si pokojne môžeš vziať. Mali by však určite byť čisté. V zime potom pokojne zvoľ napríklad dámske čižmy alebo jednoduché chelsea boots. Staré vyšliapané adidasky pre tento raz nechaj doma.

Neprežeň to s parfumom

Keď sa ešte ani neotvorili dvere a ľudia za nimi už krútia nosom z tvojej intenzívnej vône, niečo je zle. Parfum nie je na škodu, no použi ho s mierou a vyhni sa intenzívnym a sladkým variantom. Vhodné sú ľahké a jemné kvetinové alebo niché vône, ktoré nikomu nespôsobia bolesť hlavy len čo vás uvidí, alebo teda ucíti. Nezabúdaj, že na pohovore budete pravdepodobne zatvorení v menšej zasadačke, kde sa intenzívna vôňa rozvinie o to viac.

Zisti si niečo o firme, kam idete

Rovnako ako v prípade pracovného pohovoru, aj vtedy, keď sa hlásiš len na prax, mali by si si pred pohovorom niečo zistiť o danej firme. Samozrejme najlepšie je urobiť tak ešte predtým, než odošleš životopis. Mal by si totiž vedieť, kam sa hlásiš a vedieť argumentovať, keď dostaneš otázku, prečo chceš ísť práve do tejto firmy. Nezabúdaj sa pozrieť aj na sociálne siete firmy, zistíš tam veľa z interného prostredia.

Prenes sa na chvíľku späť do reality

Snívať je skvelé a svoje sny by si mal mať neustále na pamäti a posúvať sa k nim bližšie. Avšak všetko postupne, ak na pohovore vyhŕkneš, že za predstava tvojho platu je 2 000 euro v čistom, pravdepodobne sa ti už nik neozve. Tobôž, keď sa hlásiš na prax. Tu ide najmä o získanie skúseností do budúcna, aby si si o tie dve tisícky mohol povedať neskôr. A určite rezolútne hneď na začiatku nehovor, že niečo nechceš a nebudeš robiť. Tým si totiž veľmi ľahko zastaviaš cestu k ďalšiemu postupu a skúsenostiam. Maj preto reálne požiadavky aj predstavy, byť chvíľu nohami na zemi ešte nikomu neublížilo.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!