Nevieš sa sústrediť na školu? Pomodoro ťa naučí stíhať všetko načas

Študenti a absolventiJán Krajč
Nevieš sa sústrediť na školu? Pomodoro ťa naučí stíhať všetko načas

Ak sa ti marí, že pomodoro má niečo spoločné s paradajkami, nemýliš sa. Paradajkou to totižto naozaj všetko začalo.

Prejdime ale k veci, metóda Pomodoro je technika riadenia času. Pomôže ti lepšie sústrediť sa a to najlepšie je, že ju vynašiel človek, ktorý naozaj neznášal učenie. Ani v minulosti totižto študáci neboli odlišní a radšej ako sylaby otvárali témy pri pokeci na chodbovici alebo v bare na diskotéke. Francesco Cirillo sa v tomto smere veľmi nelíšil. Študoval síce obchodnú akadémiu, ale sústrediť sa na záverečné skúšky bolo pre neho utrpením v troch dejstvách. Aby však doštudoval, siahol po prvej veci, ktorá mu v kuchyni padla do ruky. Vzal si kuchynskú minútku v tvare paradajky (v taliančine pomodoro, odtiaľ ten názov) na meranie svojich študijných intervalov. A po niekoľkých pokusoch prišiel na to, že jeho metóda asi funguje. Posunul to však ešte ďalej a dnes vďaka svojej vynaliezavosti slušne žije a je majiteľom softvérovej spoločnosti. Ak to chceš dotiahnuť zhruba rovnako ďaleko, ale nemáš tušenie, ako na to, čítaj ďalej. 

Trpezlivosť je skill

Cirillo nebol géniom. Ani na Pomodoro neprišiel hneď. Mal však nervy na to, aby to skúšal. Učenie mu trvalo o niečo kratšie, hoci si počas neho robil viac prestávok... divné, nie? Princíp Pomodoro nebol na začiatku zrejmý. Cirillo experimentoval s tým, koľko cyklov by Pomodoro mať malo a ako niekoľkorát uviedol vo svojich knihách, trvalo mu, kým svoj proces zdokonalil natoľko, aby s ním bol nielen spokojný, ale mohol tvrdiť, že opakovane funguje.

[offer]
[title]Personalista[/title]
[link]https://praxuj.sk/ponuka/praca-z-domu-6691[/link]
[info]Depoauto/ nástup 21.3/ Remote[/info]
[/offer]

Pre každý prípad si však svoje pocity overil v praxi. Na rozdiel od bakalárky mu jeho prieskumy a testy pomohli otvoriť si podnikanie v oblasti, ktorá bola v začiatkoch deväťdesiatych rokov úplne novým teritóriom. Neboli žiadne appky, softvéry a ani nič podobné, čo by ľuďom pomohlo sledovať, či sa držia plánu. Ukázalo sa však, že Pomodoro funguje aj na iných, než len Cirillovi. A súčasne sa potvrdilo, že trpezlivosť si treba trénovať, no z dlhodobého hľadiska sa to oplatí. Ako teda začať s tréningom pomocou minútiek? Učenie alebo povinnosti si rozdelíš na bloky trvajúce presne 25 minút. Po každom takomto bloku si sprav 5-minútovú prestávku. Dlhšiu prestávku si sprav až vtedy, keď budeš mať za sebou 4 takéto bloky. A pamätaj, vždy sa zameraj len na jednu úlohu v jednom bloku. 

Pokus-omyl-win

Aj vďaka Cirillovi si dnes dokážeš veselo stiahnuť appku do smartfónu a odmenežovať si prácu presne podľa techniky Pomodoro. No na používanie tejto techniky ti stačí aj obyčajné odpočítavanie alebo stopky a spôsob, akým si zaznačíš, koľko blokov máš odpracovaných. Predtým, než začneš, vždy si vopred naplánuj zoznam úloh a urči si priority. Priority nie sú všetky úlohy.

[offer]
[title]Referent kancelárie[/title]
[link]https://praxuj.sk/ponuka/referent-kancelarie-6708[/link]
[info]Flora Tour/ nástup 22.3/ Bratislava[/info]
[/offer]

Len tie, ktoré ti naozaj nedávajú spať a vieš, že kým sa ich nezbavíš, budú ťa otravovať donekonečna. Tak presne na tieto pain pointy sa sústreď v prvom rade. Prvý blok potom nastav na 25 minút a venuj sa práci dovtedy, kým ti nezačne zvoniť alarm na telefóne. Až budeš mať všetko done, môžeš si dať jeden bod k dobru a dať si pauzu, ale pozor, len na 5 minút. Dobrou správou je, že po štvrtom bloku si smieš dopriať dlhšiu pauzu - Cirillo hovorí o maximálne 30 minútach, ale ak si dáš šlofíka na hodinku, tak budeš mať nové učivo lepšie zapamätané. Mozog si totižto medzičasom spraví v pamäti poriadok a nové informácie poukladá tam, kde majú byť. Magic!

Stíhaš byť aj v balíku

Stres patrí k životu, ale keď všetko stíhaš, akosi mu nepodliehaš. A to je to úžasné na celom Pomodoro princípe. Členením pracovného času na menšie časti a rovnomerným začleňovaním prestávok máš proste veci totálne pod kontrolou. Vezmi si takého Cirilla - do učenia sa mu nechcelo a čo nečakal ani sám, nakoniec začal učiť on. Napísal pár kníh, všetky o Pomodore. Začal so softvérmi a teraz pomáha miliónom ľudí na svete s tým, aby si spravili raz a navždy poriadok vo svojom živote.

[offer]
[title]Finančný konzultant[/title]
[link]https://praxuj.sk/ponuka/allianz-financny-konzultant-6686[/link]
[info]Allianz/ nástup 21.3/ Žiar nad Hronom[/info]
[/offer]

Ty možno nebudeš mať softvérovú spoločnosť a asi nevymyslíš ani výkonnejšiu kalkulačku, ale ktovie, čo ti tvoja nesústredenosť dokáže priniesť do života. Ak teda nabudúce budeš experimentovať s časom na učenie, skús Pomodoro, alebo si vytvor vlastnú metódu. Ktovie, možno bude ešte efektívnejšia ako tá od Cirilla. Isté však je, že ak si vďaka Pomodoro osvojíš zmysel pre time management, tak firmy sa o teba potrhajú. Pretože ovládať time management a mať poriadok v prioritách je power skill, ktorý nemá len tak hocikto. A aby sme nezabudli, zapíš si ho potom hrdo aj do životopisu, nech zažiariš pri výberku. 

 

 

 
Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!