Jozef Gašparík z Praxuj.sk: Snažíme sa presvedčiť firmy, že študenti pre nich nie sú príťaž, ale prínos

Služba Praxuj.skTamara Peterková
Jozef Gašparík z Praxuj.sk: Snažíme sa presvedčiť firmy, že študenti pre nich nie sú príťaž, ale prínos

Viac ako štyristo firiem, takmer šesťsto ponúk a tritisíc životopisov. Kariérny portál pre vysokoškolákov v týchto dňoch oslavuje tri roky od založenia. Aké boli jeho začiatky? Kam sa posunul? A aké výzvy ho ešte čakajú? O tom sme sa porozprávali s jedným z jeho spoluzakladateľov Jozefom Gašparíkom.

Čo o vysokoškolákoch si sa počas tých troch rokov s Praxuj.sk naučil?

Najmä to, že sú nároční na pracovné pozície a očakávajú, že si ich voľné miesta budú hľadať sami. Aj preto sa snažíme zamestnávateľom vysvetľovať, že ak chcú kvalitných ľudí, musia im aj adekvátne zaplatiť. Študenti sú ochotní pracovať na neplatených stážach, ak získajú zaujímavé skúsenosti. Nemôžu sa však cítiť vykorisťovaní.

A čo o slovenských firmách?

Slovenské firmy sú podľa môjho názoru konzervatívne a boja sa skúšať nové veci. Viackrát sa nám stalo, že sme firmám ponúkli bezplatnú inzerciu a napriek tomu sa nás báli využiť. Radšej využili iné platené portály. Všímam si však, že sa to postupne mení.

V čom je portál Praxuj.sk iný ako podobné kariérne weby?

Našou prioritou, vo vzťahu k mladým ľuďom, je priblíženie výhod praktických skúseností. Snažíme sa na to využívať najmä sociálne siete. Na nich tvoríme obsah blízky vysokoškolákom, a informujeme ich o vždy aktuálnych ponukách. V súčasnosti sa snažíme pôsobiť aj ako spravodajský portál, ktorý informuje mladých ľudí o dôležitých aktualitách zo študentského prostredia.

Čo vás motivovalo založiť takýto portál?

Po strednej škole sa väčšina našich blízkych kamarátov vybrala rôznymi smermi, keďže v mestách, kde sme študovali, neboli príležitosti na uplatnenie. Vtedy sme sa začali zamýšľať, či by sme mladým ľuďom nevedeli pomôcť. Vytvorili sme preto portál na inzerciu. Chceli sme zapojiť čo najviac firiem na Slovensku, vrátane malých lokálnych podnikateľov. Už vtedy sme si dali zásadu, že nebudeme spoplatňovať portál pre podnikateľov, ktorí nemajú prostriedky, ale aj tak sú ochotní otvoriť svoje brány pre študentov. Túto zásadu máme dodnes. Chceme ňou pomáhať najmä študentom v chudobnejších regiónoch.

Kto vám s budovaním Praxuj.sk pomohol?

Na začiatku nám určite pomohol grant od Férovej nadácie O2, ktorý zafinancoval náš rozbeh. Ako všetci ľudia, aj my sa učíme na vlastných chybách a dnes vieme, že sme tieto prostriedky mohli využiť aj lepším spôsobom. Dodnes totiž bojujeme s tým, že mnoho ľudí nevie o našej existencii. Investícia do reklamy by to mohla zmeniť. Okrem nadácie nám pomohli aj naši kamaráti a spolužiaci. Keďže sme mladí ľudia, a náš projekt sa orientuje najmä na vysokoškolákov, tak veľký dosah má prirodzené šírenie dobrého mena.

Čo považuješ za najväčšiu výzvu, ktorú ste pri zakladaní Praxuj museli zdolať?

Od spustenia projektu pracujeme na tom, aby zamestnávatelia vnímali vysokoškolákov ako prínosný článok ich spoločnosti. Na Slovensku sa často stretávame s tým, že mnohé firmy vidia v študentoch skôr príťaž než prínos. Postupne sa tento názor mení, ale je to mimoriadne náročné. Nie sme totiž v Dánsku či Nórsku. Tam je prepojenie škôl a firiem úplne normálne a dokonca žiadúce. Z našej strany preto eliminujeme všetky bariéry a umožňujeme získať vysokoškoláka bez poplatku pre náš portál. Mnohí tak uznajú, že by to predsa len mohli vyskúšať. Toto je dodnes našou najväčšou výzvou.

Aké sú ďalšie plány? Na čo nové sa priaznivci Praxuj.sk môžu tešiť?

Portál sme založili pred tromi rokmi a objektívne musím zhodnotiť, že svet a technológie sa hýbu ďalej. Nie vždy sa nám darí inovovať tak rýchlo, ako by to bolo potrebné. Ale snažíme sa urobiť pár zásadných zmien. V príprave máme nový dizajn webu a pracujeme na možnostiach rozšírenia profilov na webe, vrátane možnosti hodnotenia stáží a stážistov. Tento systém by sme radi prepojili aj s možnosťou vytvorenia si životopisu, ktorý by obsahoval spomínané spätné väzby na vykonanú prácu.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!