Chýba im prax a prezentujú sa komunikatívnosťou. Čo prezrádzajú životopisy vysokoškolákov?

Študenti a absolventiJozef Gašparík
Chýba im prax a prezentujú sa komunikatívnosťou. Čo prezrádzajú životopisy vysokoškolákov?

Takmer polovica absolventov vysokých škôl sa neuplatní v odboroch, ktoré vyštudovali. Mnohí z nich zanedbávajú praktické skúsenosti a spoliehajú sa iba na teóriu, ktorú im odovzdá škola. Tá ale nemusí stačiť. Pozrime sa preto bližšie na ich životopisy. Dáta praxuj.sk ukazujú, na ktorú kartu vsádzajú budúci absolventi slovenských univerzít.

Študenti slovenských vysokých škôl preferujú manuálne brigády pred stážami. Častokrát to obhajujú tým, že brigády prinášajú vyšší a rýchlejší zárobok. Nie je to však pravda. Na portáli praxuj.sk je väčšina stáží platených a mnohé dokonca lepšie, než občasné brigády. Navyše, prinášajú aj praktické skúsenosti, ktoré podľa nášho prieskumu chýbajú viac ako 70 % vysokoškolákom. Inými slovami, už absolvovanie jednej stáže môže študentov životopis posunúť pred väčšinu svojich rovesníkov.

O absencii reálnych skúseností hovoria aj životopisy. Väčšina študentov v nich prezentuje svoje voľnočasové aktivity, občasné brigády a získané vzdelanie. Mnohí tiež vsádzajú na prezentovanie takzvaných ,,soft skills‘‘. Ide o vlastnosti, ktoré vychádzajú skôr z povahových čŕt človeka. Väčšina píše o tom, že sú schopní pracovať v tíme, komunikovať a byť zodpovední. Firmy pri hľadaní nových ľudí najčastejšie očakávajú samostatnosť, kreativitu a časovú flexibilitu.

Dáta stážového portálu praxuj.sk prinášajú aj ďalšie zistenie. Vysokoškoláci si vyberajú svoje stáže a brigády podľa známosti firiem. Tie, ktoré sú známymi značkami získajú násobne viac životopisov a to aj napriek tomu, že nezriedka ponúkajú nižšie mzdy. Pre vysokoškolákov sú príťažlivé firmy, ktoré svojim konaním chránia životné prostredie, rozvíjajú okolie či podporujú rodovú rovnosť.

Z pohľadu jazykových znalostí sa absolútne väčšina študentov prezentuje znalosťami angličtiny. Ďalej nasleduje nemčina, španielčina a francúzština. Úroveň určujú najmä podľa maturitného vysvedčenia, čo si v súčasnosti už čoraz viac firiem overuje pohovormi a jazykovými testami. Mnohí do životopisu uvádzajú aj znalosť českého jazyka, no je náročné určiť do akej miery ovládajú český jazyk slovom aj písmom.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!