Celoplošného testovania sa plánujú zúčastniť viac ako tri štvrtiny vysokoškolákov

Študenti a absolventi
Celoplošného testovania sa plánujú zúčastniť viac ako tri štvrtiny vysokoškolákov

Podľa nášho dotazníkového prieskumu sa na celoplošnom testovaní zúčastní 77 percent slovenských vysokoškolákov. S opatreniami súhlasí 70 percent.

"Študenti vysokých škôl avizujú mierne vyšší záujem zúčastniť sa plošného testovania, než vyplýva z prieskumu, ktorý sa realizoval na celej populácii," hovorí spoluzakladateľ projektu Praxuj Jozef Gašparík. "Vo väčšine prípadov si vysokoškoláci pozitívne osvojili aj portipandemické opatrenia zavedené na Slovensku."

Najodhodlanejší sú študenti v Bratislavskom kraji. S opatreniami na boj proti pandémii tu súhlasí 73 percent opýtaných. Až 81 percent z nich sa plánuje zúčastniť celoplošného testovania. Nasleduje Košický kraj. V ňom je za opatrenia 74 percent, testovať sa pôjde 79.

Naopak najkritickejší sú študenti v Nitrianskom kraji. S opatreniami tu podľa prieskumu súhlasí 63 percent opýtaných a o šesť percent viac (69%) si pôjde dať urobiť test. Podobná je aj situácia v Banskobystrickom kraji. Tam s opatreniami súhlasí 64 percent, no na test pôjde až 76.

V Žilinskom a Trenčianskom kraji s obmedzeniami pre pandémiu súhlasí zhodne 69 percent študentov. V Žiline sa pôjde dať otestovať 79 percent a v Trenčíne 75 percent opýtaných vysokoškolákov.

V Prešovskom kraji je za opatrenia 67 percent študentov, 71 percent sa zapojí aj do celoplošného testovania. V Trnavskom kraji s opatreniami súhlasí 65 percent, otestovať sa pôjde 74.

Dotazníkový prieskum sme realizoval od 20. do 21. októbra. Zúčastnilo sa ho 4 920 vysokoškolákov zo všetkých krajov na Slovensku. Dotazníkový prieskum vyplnili študenti prvého, druhého aj tretieho stupňa vysokoškolského štúdia. Najviac opýtaných (65,7 percenta) študuje na bakalárskom stupni. Väčšie zastúpenie (70 percent) mali v prieskume ženy.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!