Ako sa pripraviť na pohovor v angličtine? Spýtali sme sa študentov aj skúsenej HR directorky

HR & Personalistika
Ako sa pripraviť na pohovor v angličtine? Spýtali sme sa študentov aj skúsenej HR directorky

Na našom Instagrame Praxuj.sk sme študentom položili otázku, či majú obavy z pohovoru v angličtine. Ukázalo sa, že takmer polovica obavy má. Boja sa, že ich angličtina nie je na takej úrovni, aby mohli plynulo komunikovať. 

Pohovoru v angličtine sa obávať nemusíš. Bude to pre teba skvelá nová skúsenosť a aj keby to nedopadlo podľa tvojich predstáv, aspoň budeš vedieť, na čom zapracovať.

Oslovili sme študentov, ktorí si takýmto pohovorom už prešli. Pýtali sme sa ich, o akú pozíciu išlo, ako sa na pohovor pripravovali a čo by prípadne zlepšili. Okrem toho sa dozvieš, čo by poradila študentom skúsená HR directorka z IT spoločnosti SCR technologies. 

Veronika, študentka európskych štúdií 

V čase pohovoru som ešte študovala na strednej škole. Išlo o sieť hotelov na Cypre. Mala som záujem o pozíciu čašníčky. Pohovor bol v angličtine, pretože išlo o prácu v zahraničí. Chceli si teda overiť moju znalosť angličtiny. Ďalším dôvodom bolo, že pán, ktorý so mnou robil pohovor, nevedel po slovensky. Iná možnosť teda nebola. 

Na pohovor som sa nepripravovala nijak špeciálne. Vďaka mojej úrovni angličtiny pre mňa takýto pohovor nebol žiaden problém. Nič by som nezlepšila. Myslím, že som ho zvládla celkom fajn. Bola to pre mňa dobrá nová skúsenosť. Prijali ma, ale pre koronu som vycestovať za prácou nemohla. 

Janka, študentka International sales and marketing v Dánsku

Pohovorov v angličtine som mala viac, ale posledný bol na moju stáž pre consulting company. Keďže to nebol môj prvý pohovor v angličtine, nijak špeciálne som sa nepripravovala. 

Bola to pre mňa ďalšia skúsenosť, vďaka ktorej viem, čo zlepšiť. Napríklad by som si viac preštudovala otázky, ktoré pravdepodobne na pohovore odznejú a pripravila si vopred odpovede. Tiež by som si viac preštudovala pole pôsobnosti danej firmy.

Samuel, študent politológie v Bratislave a neskôr vo Viedni

Spoločnosti boli dve - Amazon a Concentrix. Pohovory prebiehali primárne v anglickom jazyku. Ide totiž o medzinárodné korporácie, ktoré zamestnávajú veľké množstvo ľudí, naprieč  krajinami po celom svete. Takže je samozrejmé, že "corporate language" v rámci firmy je angličtina. Takýmto spôsobom sa vedia ľudia v rámci firmy spolu dorozumieť, aj napriek tomu, že každý pochádza, alebo pracuje v inej krajine. Najmä vo firme Amazon som mal okrem veľkého množstva "nepriamych" kolegov (t.j. kolegovia, ktorí pracovali na rovnakej pozícii, ale v inej krajine) aj mnoho kolegov, ktorí pochádzali z iných krajín a sedeli pri tom hneď vedľa mňa, pri vedľajšom stole.

Na anglickú časť pohovorov sa nijak zvlášť nepripravujem. S angličtinou sa stretávam na dennej báze, nie len v profesionálnom, ale aj študentskom či súkromnom živote. Jedinú rozcvičku, ktorú si pred pohovormi robím, je hlasová a artikulačná.

Takéto pohovory mi určite dávajú predstavu o tom, ako to asi po jazykovej stránke v rámci firmy funguje. Nehovoriac o tom, že ma to motivuje sa angličtine viac a aktívnejšie venovať. Najmä ak takýto rozhovor vediem s niekým, kto má angličtinu ako materinský jazyk. 

Čo by som určite chcel do budúcna zlepšiť, je moja slovná zásoba. Nie všetky slová mi prídu okamžite na um vtedy, keď ich potrebujem. Možno by som mohol popracovať aj na konzistentnejšom akcente.

Veronika, študentka marketingovej komunikácie

Pohovor v angličtine som mala už vo viacerých spoločnostiach. Najťažší bol pravdepodobne v spoločnosti IBM. Polovica pohovoru prebiehala po slovensky a polovica po anglicky. Keďže je to nadnárodná korporácia, potrebovali si otestovať aj moju angličtinu. 

Na tento pohovor som sa nepripravovala, čo sa angličtiny týka. Úprimne, ani som nevedela, že bude časť z neho po anglicky. Nerátala som s tým. Keby som o tom vedela, určite by som si pár dni predtým skúsila rozprávať nahlas po anglicky pred zrkadlom.

Bola to dobrá skúsenosť. Dalo mi to hlavne to, že aj keď sa čokoľvek na pohovore stane, treba si zachovať chladnú hlavu. Keďže som angličtinu aktívne dlho nepoužívala, nebola som príliš presvedčivá a zakoktávala som sa. Pasívne ovládať angličtinu a aktívne komunikovať je niečo úplne iné. 

Adela, študentka učiteľstva histórie a pedagogiky

Išlo o pozíciu recepčnej vo fitness centre. Čo sa týka prípravy, veľmi som sa nepripravovala. To, že bude veľká časť pohovoru v angličtine, som sa dozvedela až priamo tam. Keby som to vedela skôr, aj tak by som sa nepripravovala. Moja angličtina je podľa mňa dosť obstojná.

Pohovor mi v prvom rade dal novú prácu. A, samozrejme, posunulo ma to ďalej. Išlo o prvý pohovor v cudzom jazyku, takže som získala novú skúsenosť. 

Nezlepšila by som asi nič, keďže to vyšlo a prácu som dostala. Gramatika mi ide skvele a slovnú zásobu som mala na pohovor dostatočnú. Každopádne, nie je na škodu si slovnú zásobu stále rozširovať. 

Martin, absolvent masmediálnej komunikácie

Môj prvý a jediný pohovor v angličtine bol na pozíciu HR junior konzultanta. Bola to stáž a po pravde, chcel som si to len vyskúšať, tak som sa prihlásil do výberového konania. Firma nikde v inzeráte nespomenula, že časť pohovoru bude v angličtine, dokonca ani nevyžadovali jazykové znalosti. Preto som sa nijako nepripravoval. Prekvapilo ma, keď sme plynule prešli do angličtiny. 

Od toho momentu som na každý ďalší pohovor išiel s tým, že bude v angličtine. Paradoxne, nikdy už žiadny nebol. A čo by som dnes zlepšil? Určite by som už nedal najavo to, že ma to tak zaskočilo.

Peter, študent informatiky

Hľadal som si prácu v zahraničí, ako brigádnik na leto. Išlo o pomocného kuchára vo Švédsku. S angličtinou som bol na tom celkom dobre, čiže som sa jej len začal venovať trošku viac. Nič špeciálne. Dnes by som si pred pohovorom určite pozrel frázy, ako správe pozdraviť a oslovovať. Tiež by som si viac naštudoval slovnú zásobu daného odvetvia. V mojom prípade, keď som išiel pracovať do kuchyne, by som si pozrel, ako sa povie všetka zelenina, ovocie, pomôcky v kuchyni a podobne. 

Tomáš, študent medzinárodných vzťahov

Pohovor v angličtine som zažil dvakrát. V oboch prípadoch išlo o stáž. Jedna bola na Ministerstve životného prostredia a druhá Globsec. Nepripravoval som sa nijak špeciálne, keďže mi anglický jazyk nerobí problém. Úprimne povedané, pohovor mi tak veľa nedal. Bola to fajn skúsenosť, rozprávať v cudzom jazyku. Dnes by som zlepšil len svoju pohotovosť, ktorá samozrejme nie je taká dobrá, ako v materinskom jazyku. Na druhej strane, na pohovor sa nedá pripraviť na 100 percent a o tom by to podľa môjho názoru ani nemalo byť.

To boli pohovory v angličtine z pohľadu študentov. Ako to vidí druhá strana, teda firmy, ktoré pohovor vedú? Anna Majeríková pracuje v IT spoločnosti SCR technologies ako HR directorka. Jej úlohou je okrem iných HR aktivít, vyberať správnych ľudí na vybrané pozície. Má za sebou množstvo pohovorov a výberových konaní. Priznáva, že anglický jazyk je potrebný predovšetkým na manažérske pozície a tie, kde prichádza zamestnanec do kontaktu so zahraničnými klientami alebo dodávateľmi. Štruktúra pohovorov je pre študentov rovnaká, ako pri ostatných pozíciách. Podelí sa s tebou o to, ako pohovor v angličtine prebieha a ako sa naň pripraviť.

Ako prebiehajú pohovory vo vašej firme? 

Prvá časť pohovoru je väčšinou rozhovor o tom, čo človek robil, predstavenie predošlých  pracovných skúseností a predstavenie spoločnosti a samotnej pracovnej pozície. V prípade študenta či absolventa aj predstavenie štúdia a jeho výsledkov. V druhej časti sa snažíme preveriť odbornosť. Ide o rôzne úlohy či case studies. 

V prípade pozície kde je angličtina vyžadovaná (čo uvádzame už v samotnom inzeráte) je ďalším kolom angličtina. Nemáme špeciálne úlohy v angličtine. Jednoducho prepneme rozhovor do angličtiny. Myslím, že to tak robí väčšina firiem. Zvyčajne ide o frázu: „Okey, let´s go. Can we comunicate in english now?“ Pokračujeme ďalej v rozhovore, s tým rozdielom, že otázky kladieme už v angličtine.

A o čom je takýto rozhovor?

V závislosti od pozície, vyberáme aj témy, o ktorých sa rozprávame. Potrebujeme najmä vedieť, akú má kandidát v danej oblasti slovnú zásobu. Napríklad, ak ide o človeka na pozíciu projektového manažéra, snažíme sa ho spýtať niečo o plánovaní úloh, o tvorbe projektového plánu alebo ako by riešil určitú krízovú situáciu. Ak ide o obchodníka, budeme sa, samozrejme, pýtať otázky spojené s danou pozíciou a jej náplňou práce.

Ako sa vyhnúť šoku, z náhleho prepnutia rozhovoru do angličtiny?

Tomu sa asi vyhnúť nedá. Angličtina je dnes must. Nepoznám firmu, kde angličtina nie je vyžadovaná. Taká vec, ako prepnutie komunikácie do angličtiny, alebo celý pohovor v angličtine, už nemôže nikoho zaskočiť. 

Treba teda vždy rátať s možnosťou, že pohovor bude v angličtine?

Závisí od pozície, ale áno. Angličtina je dnes vyžadovaná na takmer každej pozícií. Každá firma to už berie ako normálnu vec, ako samozrejmosť. V minulosti to bola výsada manažérskych pozícií, dnes je už situácia úplne iná. Študent jednoducho musí rátať s tým, že už na pohovore bude musieť svoje znalosti z angličtiny preukázať. Nech ide o akúkoľvek pozíciu. Stane sa to vo 8 z 10 prípadov a s tým treba ísť aj na pohovor. Firmy to bežne robia tak, že nedávajú špecifické úlohy v angličtine. Ide im zväčša o komunikáciu, a preto razom len prepnú rozhovor do angličtiny. Tak si kandidáta najlepšie preveria. 

Čo by ste poradili študentom, ktorých takýto pohovor čaká?

Prvá vec, na ktorú by mali študenti myslieť, je, o akú firmu ide. Napríklad, ak ide o slovenskú stavebnú firmu, ktorá má väčšinu klientely na Slovensku, samozrejme, angličtina tam nebude taká potrebná. Pokiaľ sa ale hlásite do korporátnej, nadnárodnej firmy alebo je to zahraničná firma, ktorá tu má pobočku, je to jasné. 

Musia rátať s tým, že budú mať zahraničný tím, respektíve môže mať multikultúrny tím. Členovia tímu budú z rôznych krajín a komunikácia s nimi bude nevyhnutná. Či už osobne, mailovo alebo telefonicky. V tomto prípade je veľmi pravdepodobné, že celý pohovor bude prebiehať v angličtine. 

Ak je inzerát na pozíciu v angličtine, je to takisto viac-menej jasné. Angličtina sa bude vyžadovať a najlepší spôsob, akým si to zamestnávateľ preverí, je práve prepnutie komunikácie do angličtiny a plynulý rozhovor. 

Sú otázky, ktoré na pohovore určite odznejú?

V prvom rade predošlé skúsenosti - životopis. To je alfa a omega – vedieť v angličtine povedať o svojich predošlých skúsenostiach a štúdiu. Určite je na mieste si lepšie pozrieť slovnú zásobu danej oblasti. Iné je, ak sa chcete s niekým porozprávať na káve a úplne iné na pohovore. Slovná zásoba musí byť tomu prispôsobená. Na to by nemali študenti zabúdať. Veľmi dôležité je pozrieť si web stránku firmy v angličtine. Vedieť potrebné informácie o spoločnosti, kde sa hlásia. Po anglicky vedieť povedať, čo robí, aké má hodnoty a podobne.

Ak si študent, nikto od teba neočakáva, že budeš na všetky otázky pohotovo reagovať a že bude tvoja angličtina excelentná. Predsa len by si prípravu nemal podceniť. V prvom rade sa nauč povedať súvislé vety o sebe. Tvoje predchádzajúce skúsenosti, štúdium a prečo si vhodný kandidát na pozíciu. S týmito frázami ti pomôžeme v rámci našich  hodín angličtiny na Facebooku. Každú sobotu tam nájdeš frázu, ktorú môžeš na pohovore použiť a nič tým nepokazíš. Ďalej si preštuduj slovnú zásobu danej oblasti, zisti si o firme potrebné informácie. Ak nemáš veľa skúseností s komunikáciou, skús to doma na neostro, pred zrkadlom.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!