Absolventka Work & Travel: V Amerike som našla svoj druhý domov

Študenti a absolventi
Absolventka Work & Travel: V Amerike som našla svoj druhý domov

V treťom ročníku skúsila Lucia Hlavatá program Work & Travel v USA. Po stážach v odbore potrebovala zmenu. Vďaka programu Resort Leaders od Smaller Earth si splnila cestovateľské sny a spoznala skvelých ľudí. Prácu v Amerike si obľúbila tak veľmi, že v rezorte The Greenbrier v Západnej Virgínii strávila tri letá po sebe.

Ako si spomínaš na svoj prvý deň v Amerike?

Priletela som do Washingtonu D.C. Bola som uchvátená. Fascinovali ma moderne vybudované cesty a ako môže byť také veľké mesto plné zelene. Mala som aj strach, lebo som si uvedomila, že som tam úplne sama a čaká ma leto, ktoré bude buď plné dobrodružstiev, alebo sklamaní. Našťastie som ešte na letisku stretla ďalších Európanov – Čechov, Poliakov, Maďarov. Mali rovnaký cieľ ako ja. Celkovo pracovalo v Greenbrieri na rôznych pozíciách asi osemdesiat Európanov. Z toho približne dvadsať Slovákov.

Aká bola tvoja náplň práce?

Pracovala som na pozícii chyžná. Mojou pracovnou náplňou nebolo len upratovanie izieb, ale aj plnenie rôznych špeciálnych požiadaviek hostí.

Napríklad akých?

Napríklad príprava romantického večera na izbe - rozhádzané lupene ruží na posteli v tvare srdca s krabičkou praliniek uprostred. Hosťom, ktorí prichádzajú do rezortu so svojimi psími miláčikmi, sme chystali špeciálne pelechy a misky s logom rezortu. Raz som dokonca dostala za úlohu jedného takého psa venčiť.

Stretla si sa aj s bizarnými požiadavkami hostí?

Najbizarnejšie požiadavky mali rodiny, ktoré sa do rezortu vracali pravidelne, každoročne. Jedna mala presne stanovený čas, kedy sme mohli do ich izby vstúpiť a upratovať. Na určitú hodinu a minútu. Iná si zase potrpela na optimálnu vlhkosť vzduchu v izbe, ktorú sme museli zabezpečiť pred ich príchodom. Pomocou zvlhčovačov. Niekedy nás volali do izby, aby sme im dali náš názor na outfit, v ktorom chceli ísť na večeru. Tu mi napadá super príhoda, slovenského kolegu Matúša. Zavolal si ho na izbu jeden hosť a spýtal sa ho, či sú jeho topánky dostatočne elegantné na návštevu s večerou. Malo to ale háčik. Ten pán bol bosý.

Čiže aj ako chyžná komunikuješ s hotelovými hosťami.

Áno, niekto si myslí, že pri tejto práci nevyužije angličtinu. To vôbec nie je pravda. Hostia často z nášho prízvuku vedeli vydedukovať, z akého regiónu Európy pochádzame. Jedna hostka sa ma raz pýtala, odkiaľ som. Odpovedala som, že zo Slovenska. Ona mi nato položila otázku, z akej časti Slovenska. Veľmi som ju nepochopila tak som jej vysvetlila, že Slovensko je časť Európy. Nakoniec vysvitlo, že ona má zo Slovenska predkov. Samozrejme, vedela, kde to je. Bola tam ako malá.

Ako si zapadla do pracovného kolektívu?

Môj americký pracovný kolektív sa stal mojou americkou rodinou. Vďaka nim som našla v Amerike svoj druhý domov. Američania sú veľmi milí a keďže mnohí z nich často nevyšli za hranice ich štátu, zaujímalo ich, ako v Európe žijeme. Dodnes som s nimi v kontakte. Posielame si fotky a priania na Vianoce, Vďakyvzdanie alebo Veľkú noc. Moje najkrajšie spomienky sa viažu práve na chvíle strávene s kolegami. Motto hotela, kde som pracovala, je veľmi výstižné. Znelo: „Experience are timeless but memories last forever.“

Podelíš sa o nejaké?

Jeden kolega, Juan, chcel, aby sme sa v USA cítili ako doma. Preto sa naučil po slovensky povedať: „Dobré ráno! Ako sa máš? Ty si pekná!“ Každý deň mi tým vyčaril úsmev na tvári. Druhý kolega, Wally, chcel, aby sme ochutnali typické americké dobroty. Preto nám jeden deň doniesol plnú krabicu donutov s cukrovou polevou a slaninovou posýpkou! Ďalšia kolegyňa nám u nej doma pripravila pravú večeru na Vďakyvzdanie. Veľkého pečeného moriaka a ostatné špeciality, ktoré nesmú chýbať počas tohto sviatku na stole. Zobrali nás na zápas Amerického futbalu, kajaky, bowling alebo na párty do mesta. Toto je len zlomok z toho, čo som vďaka nim v USA zažila. Všetkým, ktorí sa plánujú zúčastniť Work & Travel, a chcú zažiť americkú kultúru, odporúčam, aby čo najviac času trávili práve s domácimi.

Mala si počas programu aj dosť času pre seba?

Počas práce som mala v týždni jeden alebo dva voľné dni. Vtedy sme si s európskymi kamarátmi požičali auto a robili sme si výlety. Väčšinou sme navštevovali prírodné miesta - vodopády, jazerá. Chodili sme aj do Safari Zoo alebo do nákupných centier na nákupy oblečenia a elektroniky.

Stihla si cez Work & Travel spoznať aj iné časti Ameriky?

Áno. Po skončení pracovnej časti programu má každý účastník nárok ostať v USA tridsať dní a cestovať. Ja som precestovala vždy desať až šestnásť dní. Podľa toho, aký plán sme si s kamarátmi vytvorili. Prvý rok som cestovala po západnom pobreží, druhý rok po východnom pobreží a posledný rok som navštívila Karibik.

Prečo si sa rozhodla využiť práve jeden z programov od Smaller Earth?

Počas semestra som nemala veľa voľného času. Preto som hľadala agentúru, ktorá mi ponúkne full servis - zabezpečenie práce, leteniek poistení, vízových dokumentov. Okrem toho, cena ich programového poplatku bola bezkonkurenčne najnižšia za ponúkané služby. Najmä bola finálna. Okrem poplatku ambasáde za vízový pohovor neobsahovala žiadne ďalšie. Navyše ponúkali možnosť rozdeliť si programový poplatok na splátky. Jeho menšia časť sa platila pred odletom. Väčšia počas leta. Z peňazí, ktoré som v USA zarobila.

Bola si s ich službami spokojná?

Áno, od začiatku komunikácie bol ich prístup veľmi priateľský, milý. Ochotne mi odpovedali na všetky otázky. Veľa ľudí má skúsenosť, že po príchode do USA už agentúra o nich nejaví záujem. So mnou komunikovala počas leta bez problémov.

Ak by si sa mohla rozhodnúť znovu, išla by si na Work & Travel? Vybrala by si si aj tento program?

Určite by som išla opäť. A skúsila by som aj ostatné programy od Smaller Earth. Len škoda, že leto trvá iba tri mesiace. Všetkým, ktorí stále váhajú, či ísť na leto do USA, by som chcela odkázať, že sa nemajú čoho obávať. Treba urobiť len ten jeden pomyselný krok, vystúpiť so svojej komfortnej zóny a odcestovať na leto preč. Študentské časy sú posledné chvíle, keď máte ozajstné letné prázdniny. Počas nich môžete zažiť kopec vecí. Zo svojej skúsenosti viem, že keby som nešla na Work & Travel, asi by som nikdy nenavštívila Ameriku. Neprecestovala by som miesta, o ktorých som odmalička snívala. V mojom prípade to boli Socha slobody a Grand Canyon.

Chystáš sa ešte do Ameriky vrátiť?

Jednoznačne. Plánujem navštíviť ešte pár miest, ktoré som nevidela a určite by som znovu chcela vidieť svoju americkú rodinu.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!