10 tipov ako napísať úspešný životopis

Študenti a absolventi
10 tipov ako napísať úspešný životopis

Životopis je pomyselným podaním ruky.  Vďaka nemu si o človeku vytvoríme prvý dojem. Pri podaní rúk sa snažíme, aby stisk nebol príliš silný, ale ani vágny. Čo je dôležité pri životopise? Keďže nám ich rukami prešlo už veľa, prinášame ti rady, ktoré by ti pri získavaní vysnenej práce mohli pomôcť.

1. NAMIESTO KONÍČKOV DOBROVOĽNÍCTVO

Prvý tip začneme otázkou: "Prečo by HRistov v IT spoločnosti malo zaujímať, že hráš na gitare?" Ak si sa niektorému z koníčkov venoval profesionálne, alebo ako dobrovoľník, (napríklad skauting, študentské parlamenty a pod.) neboj sa to pridať do kategórie mimoškolské aktivity, prípadne dobrovoľníctvo. Zamestnávateľa vždy zaujme, že si aktívny. Vďaka tomu vie, že nie si lenivý a máš záujem o dianie okolo seba. 

Odporúčame vynechať zbytočné informácie o varení, lyžovaní a jazdení na koni. Samozrejme v prípade, ak to nemá nič spoločné s prácou, o ktorú máš záujem.

2. BUĎ K SEBE KRITICKÝ

Ľudia, ktorí robia výberové konania v spoločnostiach, pravdepodobne mali počas svojej kariéry v rukách množstvo životopisov. Ak chceš, aby tvoj životopis neskončil v kôpke medzi ostatnými, musíš sa od svojej konkurencie čo najviac, ale zároveň relevantne, odlišovať.

V tejto oblasti máme konkrétnu skúsenosť, keď sa študent politických vied v piatom ročníku hlásil na stáž na úrade. V jeho životopise bolo medzi skúsenosťami jedine: "plavčík v programe Work and Travel".

Ak máš popri škole málo skúseností, neboj sa ísť aj na neplatenú stáž. Aspoň si po škole neurobíš hanbu s prázdnymi životopisom.

3. SKONTROLUJ SI PO SEBE ÚDAJE

Veľakrát sa nám stalo, že sme vybrali uchádzača podľa životopisu, ale keďže uviedol zlý telefonický kontakt, dovolali sme sa niekomu úplne inému. Ak sa niekam hlásiš, kontroluj mailovú schránku častejšie. Ak dlhšie neodpovieš, nikto na teba nebude čakať. Oslovia ďalšieho kandidáta. Skontroluj si aj čas a dĺžku priebehu predchádzajúcich brigád/stáží. Bežne sa stáva, že poradie nesedí s kalendárnymi mesiacmi. 

4. SPRACUJ SVOJ ŽIVOTOPIS GRAFICKY

Žijeme v 21. storočí. Existuje veľa možnosti, ako sa dá životopis zaujímavo a funkčne spracovať. Nepotrebuješ preto byť ani technicky zdatný. Ak sa hlásiš do verejnej inštitúcie, postačí ti vytvoriť si ho na platforme Europass. Na Word dnes už zabudni.

V prípade súkromného sektora je lepšie mať životopis spracovaný v graficky, napríklad v programe Canva. Môžeš sa s tým pekne vyhrať a hneď budeš mať vyššiu šancu na úspech. Keď si ukladáš životopis, vždy dbaj na jeho názov. Ideálne je v názve dokumentu spomenúť meno a priezvisko, aby ho HRista vedel rýchlo nájsť medzi ostatnými. 

5. DETAILNE POPÍŠ SVOJE PREDCHÁDZAJÚCE PRÁCE

Neboj sa napísať pár odrážok o tom, čo konkrétne bolo tvojou úlohou na svojich predchádzajúcich pozíciách. Zamestnávatelia si to radi prečítajú, aby mali bližšiu predstavu o tom, v čom môžeš byť prínosom pre ich spoločnosť.

Ak nemáš za sebou veľa skúseností, nezúfaj. Si študent a máš dosť času, aby si ich získal. Niekde začať musíš. Nenechaj sa tým odradiť. HRistka, Natália Vedejová, v rozhovore pre Praxuj.sk tvrdí, že niekedy to môže byť aj výhoda. 

6. PRIDAJ AJ SVOJE PROFILY ZO SOCIÁLNYCH SIETÍ

Zamestnávatelia si bežne prezerajú profily uchádzačov na sociálnych sieťach, aby sa o nich dozvedeli viac. Ak tam máš otvorené profily, neboj sa to uviesť. V tomto článku zistíš, ako si vyplniť LinkedIn tak, aby ti pomohlo pri hľadaní práce či praxe. 

7. FOTKA V ŽIVOTOPISE JE BEŽNÁ VEC

Ľudská tvár na HRistov pôsobí lepšie ako len kus textu. Určite na ňu nezabudni. Odlíšiš sa od tých, ktorí fotky v CV nemajú.  Snaž sa, aby vypovedala o tvojej osobnosti. Samozrejme, nemusí to byť rovno fotka z pasu, ale  očakáva sa istá dávka formálnosti.

8. UVEĎ TECHNOLÓGIE, KTORÉ OVLÁDAŠ

Pozor, táto sekcia sa netýka len informatikov. Ak vieš pracovať napríklad s programami na tvorbu faktúr, Adobe Photoshopom alebo internými programami inštitúcií (napr. Fabasoft), pokojne to do životopisu napíš. Stalo sa nám, že sme hľadali ekonómov a potrebovali sme vedieť, či dokážu ovládať technológie, ktoré sa učia na obchodnej akadémii. V životopise to ani jeden z nich neuviedol. Ovládali ich ale viacerí.

9. JAZYKOVÉ ZNALOSTI

Ak si získal certifikát, dokazujúci tvoju jazykovú úroveň, tak to určite v životopise uveď. Zároveň si ale dávaj pozor na to, že maturita na úrovni B2 neznamená, že naozaj jazyk na úrovni B2 ovládaš. Pokojne sa môže stať, že ho ovládaš na vyššej úrovni, alebo naopak, na nižšej. Skús si urobiť online test jazyka, aby si získal predstavu o tvojej skutočnej úrovni.

10. NAOZAJ OVLÁDAŠ MICROSOFT OFFICE?

Pri uvádzaní znalosti o Microsoft Office: pokročilý/á, buď opatrný. Ak sa hlásiš do verejných inštitúcii alebo korporátov vedz, že mnohí zamestnanci pod slovom pokročilý, očakávajú inú úroveň znalosti, než to čo nás naučili na v škole na informatike.

Mnohé spoločnosti, napríklad pri evidencii tovarov, potrebujú tvoriť kontingenčné tabuľky. Od človeka, ktorý sa hrdí Excelom na pokročilej úrovni, by táto znalosť nemala predstavovať problém.

Veríme, že ti tieto rady aspoň trochu pomohli a nájdeš si tvoju vysnívaný prácu alebo stáž.

Ak bol tento článok pre vás užitočný, budeme veľmi radi, keď nás podporíte jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!